Araç İçi Kişi Sayma

Kişi sayma sistemi, günün farklı zaman dilimlerinde toplu taşıma aracını kullanan yolcu sayısını öğrenebilmek ve yolcu bilgilendirme sistemlerine bu bilgiyi servis edebilmek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Zaman bazlı yolcu yoğunluk noktalarını belirlemek, toplu taşıma araçlarının sefer planlamasına yardımcı olmak ve toplu taşıma araçlarının seyir halindeyken aşırı dolu veya boş olduğu bilgisini sağlamaya yardımcı olur.

Sistem bilet bazlı sayma sistemleriyle birlikte kullanılabilir. Ödeme yapan yolcuların sayısı geleneksel bilet bazlı sistemlerde kolaylıkla bilinmekte ancak yolcuların hangi duraklarda indikleri bilinememektedir. Farklı teknoloji ve yöntemler ile artık inen yolcu istatistiklerini de yüksek doğrulukla sunabilen Yolcu sayma sisteminin temel faydaları şunlardır:

  • Verilerin bilet bazlı sayımından daha düşük maliyetle, daha yüksek bir doğrulukla toplanması ve verileri gerektiği gibi toplama yeteneği.
  • Yolcuların biniş ve inişlerinin yerlerinin belirlenmesi ile ilgili daha zengin bilgi ve daha doğru ilişki.
  • Kızılötesi teknoloji sayesinde, otobüslerde bireysel yolcu akışını anlama kapasitesi artar.

Kişi/yolcu sayma sistemi; sensör modülü (PCSSMTS ve /veya PCSSMTD) ve kontrol ünitesi içermektedir. Kontrol ünitesinde kapı açık/ kapalı durum bilgisi için giriş mevcuttur. Opsiyonel olarak bu kontrol sisteme eklenebilir.

Toplu taşıma aracının her kapı girişinde bulunan sensör modülü, yolcular inme ve binme eylemlerini algılayıp araç içi yolcu sayısına artma veya eksilme olarak bildirir. Kontrol ünitesi gelen sayım değerlerini, GPS verileri ve zamanı ile birlikte kaydeder. Ayrıca, kontrol ünitesi gerçek verileri GPRS üzerinden isteğe bağlı olarak veri merkezine de gönderebilir.

Yolcu sayma sistemi yönetim paneli web ortamında çalışan bir yazılımdır. Bu panel sayesinde yolcu biniş ve iniş istatistiklerini güzergah, otobüs, sefer sayısı, saat ve tarih bazlı olarak raporları tablo veya grafik tabanlı olarak kolayca elde edebilirsiniz. Ayrıca durak bazında iniş – biniş değerleri, duraklarda bekleyen yolcu sayısının öğrenilmesi gibi ilave özellikleri de sistem halinde sunabilmekteyiz.

araç kişi sayma
araç kişi sayma