GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ

Geçiş Kontrol Sistemi; kişilerin geçiş yetkilerini kontrol etmek, kısıtlamak veya iptal etmek için kullanılan sistemdir.

Geçiş Kontrol Sitemi kurumlarda sayılabilir veriler ile kayıt, yetki ve raporlama imkanı sağladığı için farklı bir çok projede kullanılmaktadır.

Geçiş yetkileri tanımlanırken işletmenin yapısına uygun yetki grupları oluşturulması ve geçiş yetkisi verilmesi gereklidir.

Asis Elektronik olarak dört farklı şekilde çalışabilen Geçiş Kontrol Sistemimiz bulunmaktadır.

1. Kartlı Geçiş Sistemi: Kart kişiye özgü tanımlanır. Tanımlanan kart okuyucuya okutulur, onaylanırsa geçiş izni verilir. Her bir kartın sistemde tanımlı lokasyonlar için geçiş yetkileri ayrı ayrı tanımlanabilir. Bir kart için limitsiz yetki grubu kullanılabilir.

2. Parmak İzli Geçiş Sistemi: Kişinin parmak izi bilgisi cihaz veritabanına kaydedilir, kişi parmağını okuttuktan sonra bilgi veritabanındaki bilgiyle eşleşmesi durumunda geçiş izni verilir. Parmak izi her birey için kendine özgü bir özniteliktir. Bu özelliği nedeniyle parmak izi şifreleme yöntemi en güvenilir şifreleme yöntemlerinden biri olarak kabul görmektedir. Parmak izi teknolojisinin gelişmesi ile parmak izi tanıma sistemi yüksek güvenlik gerektiren firmalar, evler ve kartlı geçiş sistemlerin alternatifi olarak birçok sistemde kullanılmaktadır. Bireye özgü olması, hızlı tepki süresi, sarf maliyeti ortadan kaldırması, kopyalama imkanının olmaması gibi birçok avantaja sahiptir.

3. Kartlı ve Parmak İzli Geçiş Sistemi: Kişinin parmak izi bilgisi karta tanımlanır. Kişi önce parmağını sonra kartını okutur. Bilgilerin eşleşmesi durumunda geçiş izni verilir. Bu yöntemle kişinin parmak izi bilgisinin güvenlik seviyesi arttırılmış olur.

4. Şifreli Geçiş Sistemi: Yönetici kartı kullanılarak şifreli bilgisi girilir. Eşleşme olması durumunda geçiş izni verilir.

Asis Elektronik Geçiş Kontrol Sistemi bunların dışında, entegre kamerası sayesinde kartla ya da parmak iziyle geçiş yapma girişiminde bulunan kişilerin görüntülerini kaydeder ve sunucuya yollar.