PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Plakalar araçların kimlik kartlarıdır. Plaka üzerindeki bilgilerle araç hakkındaki her türlü bilgiye ulaşılabilir. Plaka tanıma sistemleri plaka üzerindeki harf ve rakamları tanıyarak aracın kimliğini tespit etmeye yarayan sistemlerdir.

Plaka tanıma sistemleri otoparklarda, sitelerin giriş-çıkış kontrollerinde olduğu gibi güvenlik uygulamalarında, paralı geçişlerde, ülkeler arası sınır kontrollerinde, ceza uygulamaları gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir.

Açık ya da kapı alanlarda, otoparklarda bariyer vb. donanımlar ile araç geçişi kontrol atlına alınmış yerlerde araç plakası otomatik okunarak giriş-çıkış saati ile beraber veri tabanına kaydedilir.

Açık ya da kapalı alan bir otopark ise otomatik olarak okunan ve giriş saati bilgileri veri tabanına kayıt edilen aracın çıkışta araç plakası yeniden okunur ve içeride kalınan süre otomatik olarak hesaplanarak operatör ekranında ücret bilgisi gösterilir.

Bu sistem site girişlerinde, tesislerde, iş merkezlerine girişlerde de kullanılmaktadır.

Kayıtlı araç plakaları için sitelere girişlerde bariyerin otomatik kalkma izni, daha önceden sisteme kayıtlı olmayan plakalı araçlar için bariyerin açılmaması gibi izin yönetimi sağlarken tesis ve alanların güvenlik kalitesini arttırmaktadır.

Farklı uygulama alanları olarak Plaka Tanıma Sistemi, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre kırmızı ışık, hız ve park ihlali gibi kontrol sistemleri ile entegre olarak çalışması için optimize edilebilir. Bu sayede ihlal yapan araçların plaka bilgileri ile kayıt altına alınabilir, araçların seyahat süresince ortalama hızları belirlenebilmekte ve hız koridor uygulamasına dönüştürülerek ihlal tespitleri yapılabilmektedir.

Asis Elektronik Plaka Tanıma Sistemi için detaylı bilgi almak ve sorularınız için info@asiselektronik.com.tr’ye mail atabilirsiniz.