Afyon'da Toplu Taşımada Yeni Dönem Vali Tutulmaz’ın Katıldığı Törenle Başladı

Afyonkarahisar Belediyesi Yüntaş Otobüs İşletmeleri bünyesinde halkımızın hizmetine sunulacak olan özel halk otobüslerinin tanıtım programı Vali Mustafa Tutulmaz'ın katılımıyla gerçekleşti.
 
İyi tasarım ödülü 8 metrelik ve 12 metrelik 4’ü yedek 40 aracın tanıtımının yapıldığı törende elektronik ücret toplama sistemi de hizmete girdi.
 
Törene Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ASİS Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tunç, il müdürleri, firma yetkilileri, çalışanlar ve davetliler katıldı.
 
Afyonkarahisar’da En Fazla Sıkıntı Trafikte
 
Halk otobüslerinin tanıtım programında konuşan Afyonkarahisar’da en fazla sıkıntı yaşanan alanın trafik olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “40 otobüsümüzü Afyonkarahisarlı hemşerilerimizin hizmetine sunmak için bir aradayız. Çağımız insanların hızlı bir şekilde yer değiştirdiği ve çoğunlukla da büyük şehirlere doğru akın ettiği bir çağdır. Gerek eğitim hizmetini daha iyi alabilmek, gerek sağlık hizmetini daha rahat alabilmek, gerekse de iş bulabilmek için insanlar hızlı bir şekilde büyükşehirlere doğru kaydı. Bunun sonucu olarak ta belediye hizmetleri ön plana çıktı. Göreve geldiğim günden bugüne Afyonkarahisar’da en fazla sıkıntı görülen alan trafikte toplu taşımaydı. Karşılaştığım vatandaşlar veya halk günü toplantılarına gelen vatandaşlardan sürekli trafik ve toplu taşıma ile ilgili sorunlar iletiliyordu. Son zamanlarda otobüsler gündeme gelince artık sorunların çözüleceği inancı oluşmaya başladı ve sorunlar ortadan kalktı” dedi.  
 
Özel Araç Yerine Toplu Taşıma Kullanalım
 
Toplu taşıma kullanımının önemine değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tarihi şehirlerde, yerleşim yeri eski olan şehirlerde trafik sorunu kaçınılmaz. Afyonkarahisar’da olan bu durum farklı şehirlerde de var. Geçmişte bu şehirler kurulurken bu kadar trafik, bu kadar araç yoktu. Konforun, rahat yaşamın artmasıyla beraber insanlar kısa mesafeye bile araçla gitmeye başladı. Ancak alt yapı buna müsait değil. O zaman bizim bu noktada toplu taşımayı ön planda tutmamız lazım. Vatandaşlardan ricam toplu taşımayı daha fazla kullanalım ve mümkün olduğu kadar özel araçlarla şehir içi trafiği boğmayalım. Çünkü gerçekten trafik sıkıntısı var ve bu durumu çözebilmek kolay değil. Ne yapılırsa yapılsın bu yollar bu kadar dar ve araçlarda bu kadar fazla olduğu müddetçe sıkıntı hep olacaktır” diye konuştu.
 
Zaman Kavramına Dikkat Edelim
 
Otobüs işletmesi yetkilileri ve şoförlere de önerilerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Avrupa ülkeleri ve gelişmiş ülkelerde toplu taşımayı kullandığımız zaman durağa giderdik ve aracın ne zaman geleceği durakta yazardı. 3 dakika sonra gelecek dediğinde gerçekten de 3 dakika sonra araç gelirdi. Buda insanların toplu taşımaya olan güvenini artırırdı. Otobüs işletmesi yöneticileri ve şoförlerimize bu noktada görev düşüyor. Bu sistem Afyon’da da yerleştiğinde halk toplu taşımaya yönelecektir” ifadelerini kullandı.
 
Kurallara Uyduğumuzda Şehirleşme Kültürü Artar
 
Vatandaşlara da kurallara uyalım çağrısı yapan Vali Mustafa Tutulmaz: “Şehir kültürü birazda kurallara uyma kültürüdür. Kurallara uyduğumuzda şehirleşmenin birinci şartını yerine getirmiş oluruz. Çok fazla insan bir arada yaşıyor. Bu kadar insanın birbirine rahatsızlık vermeden, birbirinin hakkını yemeden yaşayabilmesinin yegâne yolu konulmuş kurallara uymaktan geçer. Yine Avrupa’dan örnek vermek gerekirse durakta bekleyen vatandaşlar otobüse sıraya girerek biniyor. Ancak bizim kültürümüzde kurallara uymama alışkanlığımızdan mıdır bilemiyorum otobüs gelir gelmez herkes hücum ediyor. Ne birbirimize saygı oluyor, nede oradaki insanların konforuna riayet oluyor. Değerli hemşerilerimiz biraz daha kurallara riayet ederse şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmiş oluruz. Birbirimizin hakkına, hukukuna geçmemiş oluruz. Bu güzel hizmette emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Kazasız belasız bir hizmet olsun” şeklinde konuştu.
 
Yapılan dua sonrası yeni otobüsler kurdele kesimi sonrası hizmete girdi. Protokol üyeleri daha sonra yeni otobüslere binerek içerisinde yetkililerden bilgiler aldılar.