Haberler

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • ASİSGUARD / Basın Bülteni / ASİSGUARD VE TÜBİTAK SAGE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

ASİSGUARD / Basın Bülteni / ASİSGUARD VE TÜBİTAK SAGE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

ASİSGUARD VE TÜBİTAK SAGE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Savunmanın iddialı oyuncusu ASİSGUARD ve TÜBİTAK SAGE, insansız hava araçlarını silahlandırma çalışmaları kapsamında tümleşik çözümler sunmak üzere MoU anlaşması imzaladı.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren proje kapsamında ASİSGUARD tarafından geliştirilen SONGAR silahlı drone sistemi ile TÜBİTAK SAGE’nin TOGAN silah sistemi güçlerini birleştiriyor.

ASİSGUARD ve TÜBİTAK SAGE, harekât senaryolarında yüksek saldırı kabiliyeti sağlayacak bir silah sistemi geliştirmek üzere 15 Ocak tarihinde MoU anlaşması imzaladı. ASİSGUARD’ın SONGAR silahlı drone sistemi ile TÜBİTAK SAGE’nin TOGAN silah sistemini bir araya getiren proje kapsamında; mühimmat, atış kontrol sistemi ve silah yer kontrol istasyonundan oluşan, iç güvenlik ve yakın hava desteği operasyonlarında kullanılabilecek maliyet etkin bir platform geliştiriliyor.

Savunma sektöründe önemli bir eşik

Proje kapsamında yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen ileri teknolojilerin yenilikçi çözümlere dönüştürülmesiyle savunma sektöründe önemli bir adım atılıyor. Her türlü koşulda görev yapabilecek şekilde geliştirilen sistem; silahlı drone sistemi ile yakın hava desteği sağlamak üzere Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Songar’a yeni yetenekler kazandırmak üzere son hızla çalışmalarına devam ettiklerini belirten ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar; “Otomatik makinalı tüfekten sonra bombaatar entegre ettiğimiz Songar’ı TÜBİTAK SAGE ile yaptığımız iş birliği ile geliştirmeye devam ediyoruz. Hem maliyet anlamında hem de sahada çok daha etkin bir çözüm sunmak üzere Eylül 2019’da başladığımız çalışmalarda, kısa bir süre içinde önemli bir yol kat ettik ve yapılan testlerde başarılı bir şekilde atış yapmaya başladık” dedi.

Yakın hava desteğinde yüksek saldırı kabiliyeti

Platformda öne çıkan özellikler arasında; havada kurulan yakınsama / zaman ayarlı / çarpma etkili tapa sistemi; yüksek etkili harp başlığı, geliştirilmiş atış kontrol hesaplama algoritmaları, kayar harita entegreli yer kontrol istasyonu, görev planlama ve otonom görev icrası öne çıkıyor.

Tekli bomba tutma ve bırakma mekanizmasına sahip platform aynı zamanda sahip olduğu yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı pilot kamerası ile gerçek zamanlı görüntü aktarımı ve görüntü kaydı yapabilecek. Yer kontrol istasyonuna entegre görev planlama özelliğine sahip sistem, otomatik iniş ve kakış kabiliyetine sahip olacak.