Haberler

ASİSGUARD / Basın Bülteni / SONGAR AFRİKA YOLCUSU

Türk Savunma Sanayii'ne yenilikçi ve özgün ürünler kazandıran ASİSGUARD, ''SAHA EXPO''da 2 Afrika ülkesi ile ticari anlaşmaya vardı, 3 ülke ile de görüşmeler devam ediyor. 

Savunma Sanayii Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın katılım-destekleriyle başlayan, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük savunma, havacılık ve uzay sanayi kümesi SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'na ASİSGUARD'ın ''Lazer Silah Entegrasyonlu ilk drone''u SONGAR'ın uluslararası başarısı damgasını vurdu. 

Türk Savunma Sanayii'ne yenilikçi ve özgün ürünler kazandıran ASİSGUARD'ın operasyon alanın-daki yüksek hareket yeteneğiyle ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından özel olarak tasarlanmış lazer silahı ile dikkat çeken SONGAR'ın tüm uygulamalarının görülebildiği ''SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı''ındaki standına yerli ve yabancı ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. 

SONGAR'ın özellikle Afrika ülkelerinden büyük ilgi gördüğünü belirten ASİSGUARD Genel Müdürü M. Barış Düzgün; ''SONGAR'ın ünü sınırlarımızı çoktan aştı. SONGAR yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da talep gören bir sistem oldu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda 2 Afrika ülkesi ile an-laşma imzaladık. 3 Afrika ülkesi ile de anlaşma aşamasındayız. İhraç edilecek SONGAR ilk aşamada 5,56 milimetre otomatik makineli tüfekle donatılacak. İlerleyen dönemde farklı faydalı yükleri de ihraç etmeyi hedefliyoruz. SONGAR'ın sahadaki performansı görüldükçe, talebin daha da arta-cağını düşünüyoruz'' dedi 

SONGAR'ın bombaatarlı versiyonunun da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) envanterine gir-diğinin müjdesini veren Düzgün, ''EGM'nin elinde bulunan dronların entegrasyon çalışmalarına devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Düzgün, "5,56 milimetre silahın yanında 40 milimetrelik bomba atar faydalı yükümüz de kullanılıyor. Bu haliyle dronumuzu güvenlik güçlerimizin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Hedefimiz birden fazla drone satmak yerine tek drone ile farklı faydalı yükleri kullanım konseptine göre güvenlik güçlerine kazandırmak istiyoruz. Bunun ikinci adımı bomba atardı. Şu anda bir kuvveti-mizde bomba atarımız kullanılıyor. Toplumsal olaylara müdahaleye yönelik sis bombası atmak üzerine bir faydalı yükü de yakında göreve hazır hale getireceğiz" dedi.