Haberler

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • ASİSGUARD / Basın Bülteni / TÜRKİYE'NİN İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR İÇİN SİPARİŞ SÜRECİ BAŞLADI

ASİSGUARD / Basın Bülteni / TÜRKİYE'NİN İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR İÇİN SİPARİŞ SÜRECİ BAŞLADI

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar için sipariş süreci başladı

Askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf İHA’lar, elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka gibi alanlarda sistem, alt sistem, donanım ve yazılım gerçekleştiren savunmanın yeni oyuncusu ASİSGUARD, ilk milli silahlı drone sistemi Songar’ı TSK envanterine katmaya hazırlanıyor.

Songar’ı daha da geliştiren ASİSGUARD, şimdi sistemine bombaatar da ekledi!

İlk kez bu yıl Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’te sergilenen ve otoritelerden tam not alan ASİSGUARD’ın geliştirdiği Songar’ın sahaya çıkmasına az kaldı. Otomatik makinalı tüfekten sonra, bombaatar da entegre edilen Songar'ın, mesafe ve balistik ölçüm, nişangah, anons sistemi gibi yetenekleri de geliştirilerek TSK envanterine girmesi planlanıyor.

IDEF sonrasında yoğun çalışma yürüttüklerini söyleyen ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, Songar’a yeni yetenek ve donanım kazandırmaya devam ettiklerini dile getirdi. Songar’a “Otomatik makineli tüfekten sonra bombaatar da entegre ettik. Songar, Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi tarafından tespit edilen hedeflere başarılı atışlar gerçekleştirdi, sistemimize hala yeni yetenekler kazandırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Lazer mesafe ölçer, balistik hesaplama ve nişangah gibi yetenek ve donanımlarla vuruş hassasiyeti ve etkinliği artırılacak Songar\'a, olası tehditlerin uyarılmasına yönelik olarak da anons sistemi eklenecek” dedi.

IDEF sonrası TSK yetkilileriyle Songar ve Salgur için saha testleri yaptıklarını belirten Sunar, “Bugüne kadar otomatik makinalı tüfekle performansı test edilen Songar’ın talep üzerine 40 milimetre otomatik bombaatarla hedefleri başarılı şekilde vurduğunu ifade etti.

Bombaatarlı Songar şimdi daha güçlü!

Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi icra edebiliyor.

Stabilizasyon sistemi için ulusal ve uluslararası patent başvuruları yapılmış olan Songar Silahlı Drone Sistemi, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde hareket ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev icra edebiliyor. Sistem, özel bir müdahale gerekmeden süratle değiştirilebilen mermi kutusuyla göreve devam edebiliyor.

Salgur kritik görevlerde 4 ayrı çalışma modunda görev yapıyor!

Pervaneden pervaneye 10 santimetre büyüklüğündeki vurucu mikro drone Salgur ise kritik, gizli/özel operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere 4 ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor. Kapalı veya açık alanda tekli görevlerin yanı sıra araçlar, adeta bir \"drone timi\" gibi eş zamanlı koordineli çalışabiliyor. Sürü algoritması laboratuvar ortamında 256 adet dronun eş zamanlı operasyonu için doğrulanmış olan Salgur, mevcut sunulan operasyonel konsepti içinde 6 drona kadar sürü zekasıyla görev icra edebiliyor. Yüz, yazı, obje, araç, ses tanıma yeteneklerine sahip Salgur, uçaktan ve elden atılabiliyor. 2 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor ve görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor. Salgur, 25 dakika uçuş süresine sahip bulunuyor.