Haberler

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • ASİSGUARD / TSK İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR’I ENVANTERİNE KATTI

ASİSGUARD / TSK İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR’I ENVANTERİNE KATTI

ASİSGUARD’ın geliştirdiği ilk silahlı milli drone sistemi Songar, kabul testlerini başarıyla tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Gelişmiş özelliklere sahip Songar, TSK ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında kritik görevler üstlenecek.

Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 3 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde harekât icra edebiliyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev yapıyor. Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar’ın sürü uçuşu ile birlikte harekat sahasında büyük etki yaratıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu sistem çözümlerini geliştirmek üzere yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar dünyada lanse edilmiş böyle başka bir sistem olmadığının altını çizerek; “Ürün ailemizde öne çıkan drone sistemlerimizden Songar; hedef bölgenin tespitinden, tehdidi etkisiz hale getirmeye; operasyon sonrası hasar tespitinden, gerçek zamanlı görüntü aktarımına kadar birçok önemli görevi icra edebiliyor. Sahip olduğu atış hassasiyeti ile asimetrik harbin önemli milli kabiliyetlerinden biri olma özelliği taşıyor” dedi.

Özgün sistemlerle geliştirilen Songar

İlk kez IDEF 2019’da tanıtılan Songar, yoğun çalışmalar ile geliştirilmeye devam ediliyor. Makineli tüfekten sonra bombaatar entegre edilerek saha testlerinde başarıya ulaşan Songar’ın atış hassasiyeti de ASİSGUARDTM tarafından özel olarak tasarlanan “Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü” ile önemli ölçüde iyileştirildi. Songar’ın özgün stabilizasyon sistemi de için ulusal ve uluslararası patent başvuruları da yapılmış bulunuyor.

ASİSGUARDTM ; askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf İHA’lar, elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka ve büyük veri alanlarında sistem, alt sistem, donanım ve yazılımlar geliştiriyor.