Haberler

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • ASİSGUARD / TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR TSK VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE TESLİM EDİLDİ

ASİSGUARD / TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR TSK VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE TESLİM EDİLDİ

ASİSGUARD / TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ SİLAHLI DRONE SİSTEMİ SONGAR TÜRK SİLAHLI  KUVVETLERİ VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE TESLİM EDİLDİ

Savunmanın iddialı oyuncusu ASİSGUARD’ın geliştirdiği ilk silahlı milli drone sistemi Songar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Güvenlik Güçlerimize teslim edildi. Songar, gelişmiş özellikleriyle TSK ve Güvenlik Güçlerimiz operasyonlarında kritik görevler üstlenecek. 

Askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf İHA’lar, elektro optik, sınır güvenliği, yapay zeka ve büyük veri alanlarında sistem, alt sistem, donanım ve yazılım geliştiren, savunmanın iddialı oyuncusu ASİSGUARD’ın Türkiye’nin ilk silahlı milli drone sistemi olarak geliştirdiği Songar, Kabul testlerini başarıyla tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerimiz’in envanterine dahil oldu.

İlk kez IDEF 2019’da tanıtılan Songar’ın teslimi, SSB.lığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerimiz heyetlerinin katılımıyla 1 Şubat tarihinde gerçekleştirildi. Yoğun çalışmalar sonucu ASİSGUARD tarafından özgün olarak tasarlanan “Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü” ile geliştirilmeye devam edilen Songar, sahip olduğu atış hassasiyeti ile asimetrik harbin önemli milli kabiliyetlerinden biri olarak göz doldurdu.


“Songar’ı geliştirmeye devam edeceğiz” 

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu milli sistem çözümlerini geliştirmek üzere yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizen ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar; “Ürün ailemizde öne çıkan drone sistemlerimizden Songar’ın TSK envaterine kabul edilmiş olmasından dolayı büyük bir gurur içindeyiz. Ülkemizin ilk silahlı milli drone sistemi olma özelliği taşıyan Songar; hedef bölgenin tespitinden, tehdidi etkisiz hale getirmeye; operasyon sonrası hasar tespitinden, gerçek zamanlı görüntü aktarımına kadar kritik birçok görevi icra edebiliyor. Tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilen Songar’ın güvenlik operasyonlarında önemli görevler üstleneceğine inanıyoruz. Yerli sanayimizi yenilikçi milli teknolojilerle ileri taşımaya odaklanarak yatırımlarımıza devam ederken, Songar’a yeni gelişmiş özellikler kazandırmak üzere de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


Kritik görevler için alanında öncü çözümler.

Songar’ın özgün stabilizasyon sistemi için ulusal ve uluslararası patent başvuruları yapılmış bulunuyor. Songar, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde harekat icra edebiliyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sistem, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabiliyor. Özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip sistem, 2 bin 800 metre irtifa içinde görev yapıyor. Üçlü Songar sürü uçuşu ile birlikte harekat sahasında büyük etki yaratıyor.

Aralık 2019 içinde, ABD, İsrail, Çin, İngiltere dahil pek çok yabancı yazılı ve görsel haber ile uluslararası medya ajansları tarafından da dünyanın ilk operasyonel silahlı drone sistemi olduğu teyit edilen Songar’, savunma sanayimize son yıllarda dahil olan diğer milli harp sistemlerimiz arasında yerini aldı. ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan SUNAR, Songar ile önümüzdeki aylarda EFES ve MAVİ VATAN tatbikatlarında da etkin rol almaya hazırlandıklarını ifade etti.